Древногръцки митични същества - част 2


Нимфи


Нимфите са млади, жизнерадостни девойки, покровителки на природата. Те пазят и съхраняват природа, помагат на животни и растения в беда. Те не били безсмъртни, но живеели дълго време. Съществуват много видове нимфи. Дриадите са покровителки на дърветата и горите. Някои от тях са наречени на дървото, в което са се родили и в което живеят например - мелиадите (мелиада), което на древногръцки означава дървото ясен. Хамадриадите (също вид дъресни нимфи) са свързани неделимо със своето дърво и когато хорат го отсекат, неговата нимфа умира, затова боговете и дриадите наказвали тези, които не умилостивят горските нимфи преди да отсекат дърво. 


 Наядите са нимфи на потоците, реките и езерата като най-често се свързват със сладководните води. Според древните гърци съществували наяди, които лекуват рани и болести, когато влезеш в техния водоизточник. Вярвало се, дори че някои от тях даряват с мъдрост или безсмъртие. Както и Хамадритите така и те били тясно свързани със своя дом и когато потока или реката пресъхне наядата умирала. 

океанида

Смятало се, че съществуват и нимфи - океаниди, които покровителстват солените води или по-точно моретата и океаните. Те били дъщери на титаните Океан и Тетия. Нереидите пък били нимфи обитаващи само Средиземно море. Те били дъщери на морския мъдрец Нерей, откъдето дошло и името им. Най-известни от тях са - Амфитрита, съпруга на Посейдон, богът на моретата и океаните, Калипсо, която спасила Одисей и го приютила на своя остров с надеждата, че той ще стане неин съпруг и Тетида, майка на Ахил, най-известният герой от Троянската война. 


Ореадите са нимфи свързани с планините. Често те си приказвали и веселили с Артемида, която много обичала да ловува в планините. Най-известна от ореадите е нимфата Ехо, която била омагьосана от Хера да повтаря само последните думи на минувачите, откъдето дошло и името й Ехо.

 Хесперидите били дъщери на титана Атлант и нимфата Хесперида. Те били пазителки на дървото със златни ябълки, подарено от Гея на Хера в деня на сватбата и със Зевс. Ябълките присъстват в много митове. За да изпълни дванайстия си подвиг Херкулес убил дракона Ладон, който крадял златните ябълки на дървото. Когато Пелей и Тетида се оженили на сватбата си поканили всички богове и богини освен богинята на раздора, Ерида. За отмъщение тя създала голям спор между боговете като взела една ябълка и на нея написала “за най-хубавата”. Атина, Хера и Афродита смятали себе си за най-красиви и понеже не могли да разрешат разпрата попитали Парис коя е най-хубава, а неговия отговор бил създател на Троянската война.  

Сатири


Древните гърци изобразявали сатирите като мъже от кръста на горе, а от кръста надолу като кози. Сатирите също имали кози рога и уши. Сатирите били постоянни спътници на Дионис и Селен - весел, постоянно пиян старец, който отгледал Дионис. Тази компания вечно обикаляла горите, планините и ливадите, весела и засмяна, танцували с красивите и млади нимфи, свирели на дървена флейта и пиели вино. Сатирите могат да се срещнат и италианската култура - Фавн, и в славянската - Лесник.  Според някои твърдения те почитали бог Пан - божество на пасищата и планините. Той приличал повече на коза отколкото на човек, но имал човешко лице. Живеел в планината Ликей в Аркадия и танцувал с нимфите. Покровителствал пастирите, ловците, рибарите и стадата. Неговото свещено дърво било елата.






Коментари

Популярни публикации от този блог

Древна Гърция и Древен Рим

Древногръцки митични същества - част 1

Митът за Орфей и Евридика