Древна Гърция и Древен Рим
Античността е вълнуваща и интересна епоха. Тя е една от първите важни епохи за културното и научно развитие на човечеството. Обхваща историческото и културно развитие на Древна Гърция (Елада) и Древен Рим. Научните, културните, философските и политическите постижения на тези древни цивилизации са в основата на развитието на съвременните страни. Днешните магистрали и големи пътища са построени по древните римски пътища, една от основните форми на управление - Демокрация, е взаимствана от Древна Гърция и Древен Рим, големите олимпийски игри, провеждащи се на всеки 4 години, са наследство от Елада, медицината, философията, математиката и съвременните научни открития са базирани на тогавашния открития, направени от Хипократ, Гален, Платон, Аристотел, Сократ, Архимед, Евклид, Питагор, Плутарх, Херодот и още много.
Древна Гърция
Учените смятат, че Древна Гърция се е появила на политическата карта в края на III-II хилядолетие пр. н.е. Древни елини обитавали не само територията на днешната държава Гърция, но също и Малоазийското крайбрежие на Егейско море (днешна Турция), Кипър, Сицилия и южните части на Апенинския полуостров, както и колонии по бреговете на Средиземно и Черно море. Древно-елински колонии по западното черноморско крайбрежие в днешните български територии са Аполония Понтика — днешен Созопол, Месамбрия — днешен Несебър и Одесос — днешна Варна. В Древна Гърция освен градове имало и полиси (градове-държави със свои закони и самостоятелно управление), като едни от най-известните полиси са Атина и Спарта.
Атина
Атина била управлявана демократично, т.е. гражданите, мъже, навършили 30 години, имали право да гласуват. Често гласували само по-заможните граждани, които имали обширни ниви и много роби, които да ги обработват. Атина имала силен флот и печелела много морски битки. Тя била един от полисите с процъфтяващо изкуство, защото поощрявала изкуствата и науките. В този полис отвсякъде звучала музика, представяли се много театрални постановки и винаги било весело. На училище ходели момчета, навършили 7 години. В училище се учели Ораторство, Граматика, География, История, Астрономия и други науки. Атиняните ознаменували победата си над персите като построили величествена крепост, на която и до момента се любуват гърци и туристи - Акропола. Главна постройка в Акропола е Партенонът, построен в чест на великата богиня на мъдростта и войната, в чест на която е назован и полиса - Атина Палада. Полисът бил обграден от Егейско море, затова морската търговия на Атина била просперираща и градът бил много богат.
Спарта
Животът в Спарта не бил толкова лек, колкото този в Атина. Населението било подчинено на строга дисциплина и търпяло много лишения. Момчетата и момичетата се обучавали да се бият още в ранна детска възраст, а младежите трябвало задължително да постъпят във войската. Спарта притежавала най-могъщата войска в Европа. Живота на спартанците изцяло бил свързан с войната и били умели пълководци. Всички гръцки градове и полиси били обградени с крепостна стена, само Спарта не била. Това показва колко много спартанците разчитали на силната си армия.
Древен Рим
Според мита за за създаването на Древен Рим, негови основатели са близнаци на име Ромул и Рем. Те били потомци на царска фамилия от Троя, намерила спасение в Италия след Троянската война. Техният дядо бил изместен от трона несправедливо от своя брат. За да се спаси от това да завземат отново трона, новият цар Амулий заповядал да хвърлят децата в р. Тибър, още след като се родили. Като по чудо смокиня, простряла клоните си в реката, уловила братята. Една вълчица, дошла да се напие, чула плача на бебетата, стоплила ги с нейното тяло и ги нахранила с кармата си. После ги открил и отгледал местен пастир, който ги нарекъл Ромул и Рем. Те пораснали и върнали дядо си на престола. Те не пожелали да са зависими, дори от собствения си дядо и решили да основат град. Решили да го разположат на Палатинския хълм. Докато обаче очертавали границите на бъдещия град, се скарали кой да го управлява и Ромул убил своя брат Рем. Ромул станал първият цар на основания град и го нарекъл на свое име (Roma) Рим.
Общество на Древен Рим
В обществото на Древен Рим било силно изразено положението на различните жители на градовете. Имало три групи хора според положението: свободни, римски граждани; свободни, неграждани и несвободни, безправни. Свободните, римски граждани можели да гласуват, да взимат важни решения, засягащи държавата и да се включат в армията. Това били императорът, сенаторите, конниците и римския народ (мъже). Свободните, неграждани били чужденците, жените и децата. Те не можели да гласуват и да правят, това на което гражданите имали право. Несвободните, безправни жители на градовете били робите. Те били купувани и продавани на робски пазари. Според римляните физическият труд бил унизителен за свободния човек, затова робите вършели цялата тежка работа. В най-ужасни условия живеели робите, работещи на нивите и мините. Образованите роби като лекарите, юристите и учителите, както и слугите в домовете на господарите си живеели по-добър живот и можели да заслужат своята свобода, ако служат вярно. Гладиаторите били по-особена група роби, тъй като те били професионални бойци, обучени да се бият, забавлявали тълпата като се борели до смърт.
Изкуство и богове
Римляните заимствали много от културата на Древна Гърция. Те били отворени към чуждите божества и изкуство и литература. Те използвали много от боговете на елините като им измислили свои имена. Някои от тези имена са познати в Астрономията като планетите от Слънчевата система. Върховният бог се наричал Юпитер. Неговата жена, покровителка на брака и закрилница на жените - Юнона, тяхната дъщеря, богиня на Мъдростта - Минерва, богът на войната - Марс, и Веста - пазителка на домашното огнище. Всички те били едни от най-почитаните богове.
Справила си се отлично.
ОтговорИзтриване